Ako si doma pestovať bonsaj a aké druhy rastlín sú na to vhodné

Ministromček s vizážou veľkého starého stromu, to je bonsaj. Skvele sa vyníma v byte, na priedomí alebo na záhrade. Ak ste pestovatelia, tak si taký stromček dokážete vypestovať sami. A my vám k tomu dnes dáme návod. Vedzte, že vaša radosť z takej práce bude nesmierna.

Bonsaje je možné v dnešnej dobe zakúpiť takmer kdekoľvek. Existujú aj centrá, ktoré sa na ne špecializujú. Treba však vždy myslieť na to, že sa jedná o strom, a ten nemusí premiestnenie z obchodu domov prežiť. Ostatne, to často neprežijú ani kvety. Niekto sa o neho určitú dobu určitým spôsobom staral a vy nemusíte vedieť ako na to, prípadne si stromček nesie špecifiká, ktoré nepoznáte. Preto sa pokúste o vlastný výpestok.

Bonsaj je staré japonské umenie miniaturizácie stromov, ktoré následne pestujeme v miskách, respektíve v kvetináčoch. Čo si vlastne nesie aj samotný názov, bonsaj totiž v doslovnom preklade z japončiny znamená strom v miske – bon je miska a sai strom.

Bonsaj centra
Rad maličkých stromčekov, ktoré pôsobia ako dlhoročné a mnohokrát naozaj dlhoročnými sú, môžeme zakúpiť v spomínaných bonsai centrách a ďalších obchodoch s kvetenou. Obvykle sa jedná o drobnolisté fikusy a citrusy. Tie nemávajú príliš vysokú umeleckú hodnotu, sú skôr dekoratívne.

Úspech s ich pestovaním je diskutabilný. Najčastejšie sa prestane s ich skrášľovaním, a tak sa z nich stane prerastený kríček, ktorý má doma kde kto. Nejedná sa totiž o nijako zaujímavé alebo jedinečné kvety.

Ďalšou častou chybou je preschnutie substrátu, alebo jeho premokrenie. Vlhkosť zeminy možno spoznať podľa jej farby. Čím je suchšia, tým je svetlejšia. Pred zalievaním suchej zeminy je dobré ju najskôr navlhčiť ručným rozprašovačom a až potom zalievať.

Jednoduchšie je pestovanie bonsaje vonkajšej, ktorú vpravíme do záhradky.

Stačí zohnať malý stromček, ktorý niekde zakúpite, alebo ktorý vám napríklad niekto daruje. Ideálna je borovica, smrekovec, borievka, javor, buk, hrab, dub, hloh, lipa alebo opadavé azalky a množstvo ďalších. Veľmi efektný je bonsai z kvetov, dobre sa vám bude starať o azalku.

Na to, aby sme mohli bonsaj vytvoriť potrebujeme nožnice, drôtiky a predstavivosť. Najľahšie je potom začať úpravou rozloženia kostrovej vetvy a vystrihaním všetkých drobnejších vetvičiek. Tie zvyšné (vrátane kmeňa) potom začneme ohýbať pomocou tenkých drôtikov do tvaru, ktorý sa nám páči a ktorý nám vyhovuje. Chceme navodiť ilúziu starého malebného stromu.

Ideálne je pustiť sa do tejto práce na jar, stromček musí mať čo najlepší koreňový bal. Potrhané korene zastrihujeme a rovnako po prvýkrát tiež zasahujeme do koruny. Priebežne počas roka upravujeme korunu, ale nevykonávame väčšie zásahy. Koreňový bal upravujeme vždy na jar. Koľko odstrihneme v korunke, toľko zastrihujeme aj v koreňoch.

Štýly úprav:

Vzpriamený štýl – kmeň je rovný a smeruje kolmo k nebu.
Voľne vzpriamený štýl – ľahko zvlnenie kmeň
Šikmý štýl – zošikmenný kmeň, ktorý prestravuje strom vo vetre
Polokaskádový štýl – Ohnutý kmeň k zemi
Kaskádový štýl – kmeň ohýbame pod úroveň zeme

Related posts

Párty stan z bazáru, oplatí sa?

Wellness pobyt pre dvoch s masážou

Káva v tehotenstve