Pre väčšinu z nás zohráva farba rozhodujúcu úlohu pri nákupe tovaru. Jedným z dôvodov je dokázané tvrdenie, že farby ovplyvňujú ľudskú psychiku. To isté platí aj pre farby v interiéri. Pokiaľ vhodne zvolíte napríklad aj netradičné odtiene a správne ich skombinujete s nábytkom a doplnkami, farby podporia požadovanú atmosféru miestnosti.
Farby vyberajte aj podľa typu osobnosti
Vhodnú farbu interiéru môžete určiť aj na základe vašej osobnosti. Sangvinikom, ktorí sú aktívni, veselí a priateľskí, najlepšie svedčí žltá. Tá pôsobí optimisticky a sviežo. Napríklad do obývacej izby kúpte okrúhly žltý konferenčný stolík, do detskej izby zase posteľ so žltými detailmi. Pokiaľ patríte medzi melancholiky, budete sa najlepšie cítiť v upokojujúcej modrej, ktorá vyvoláva pocit harmónie, nezaťažuje psychiku starosťami a prináša pokoj. Jemnú atmosféru obývacej izby dotvorí napríklad modré prešívané kreslo, v pracovni melancholikom poslúži modrá kancelárska stolička.
Pokiaľ sa radíte medzi choleriky, budú vám vyhovovať temperamentné farby, ako je napríklad červená. Tá totiž podporuje dynamiku a temperament osobnosti. Do spálne je vhodná napríklad červená šatníková skriňa, do obývacej izby zase červená pohovka alebo kreslo. Ideálne však túto farbu doplňte neutrálnymi farbami ako biela či šedá, alebo upokojujúcimi odtieňmi, ako je zelená. V prevládajúcej zelenej sa naopak najlepšie bude cítiť pokojný flegmatik, pretože táto farba vyvoláva pocit istoty, bezpečia a symbolizuje relaxáciu. Hodí sa napríklad na jedálenské stoličky či kresielka, ale aj ako výmaľba stien v kombinácii so svetlým nábytkom a doplnkami.
Ružová v obývačke posilní priateľskú náladu
Ružová farba symbolizuje jemnosť, nehu, citlivosť a pokoj. V interiéri vytvára pocit harmónie, upokojuje a zároveň povzbudzuje k citovej otvorenosti a komunikatívnosti. Do ružovej preto zlaďte napríklad sedacím nábytkom a vkusnými doplnkami obývaciu izbu. Pôsobenie tejto farby na ľudské rozpoloženie sa do obývačky výborne hodí, pretože tá patrí k centrálnym miestnostiam domova, kde sa obvykle odohráva väčšina rodinného diania. Ružová nie je naopak príliš vhodná do kuchyne, pretože zvyšuje chuť na sladké.
Pri využití ružovej farby v obývacej izbe je na mieste striedmosť, aby celková podoba priestoru nevyvolala nechcený dojem gýča. Ak si trúfnete na výmaľbu stien, tak určite postačí len čiastočná! K teplému odtieňu ružovej na stene sa najlepšie hodí čisto biela obývacia stena alebo nábytok v čokoládovo hnedom prevedení.
S čiernou v spálni šetrite. Stačí doplnky alebo malý nábytok
Dodnes tabuizovanou interiérovou farbou je čierna. Tá na rozdiel od ružovej vie vyvolať pocit nepokoja, úzkosti, depresie aj smútku. Pokiaľ ju však použijete správne, dokáže miestnosť otvoriť v elegantnom a modernom svetle. Čierna farba sa neodporúča na veľkoplošné steny a mala by slúžiť skôr ako doplnková farba ku kontrastným odtieňom, ako je biela. Môžete ju však využiť rafinovane, napríklad na výklenkoch, dekore stien či plochách menších rozmerov.
S čiernou sa oplatí prekročiť hranice predsudkov a umiestniť ju napríklad do spálne. V nej totiž na ľudské vnímanie pôsobí tajuplne, elegantne aj sexy. Najčastejšie siahnite po čiernobielej kombinácii v podobe malého nábytku, ako sú nočné stolíky či skrinky, alebo ju skúste na drobných doplnkoch. Pre menej odvážnych je správnym krokom šedá farba, ktorá vyjadruje eleganciu, precíznosť a dôstojnosť. Pôsobí pokojne a vyvážene, zvlášť v striebristom prevedení. Podobnú atmosféru ako čierna či šedá v spálni vyvoláva aj fialová farba, ktorá zároveň podporuje zmierenie hádok.