Octomilky nás dokážu v domácnosti poriadne potrápiť. Vyskúšajte overené spôsoby likvidácie

O muškách – octomilkách, ktoré sa nám doma sem tam vyroja, sa hovorí, že sa rady množia v najrôznejších nečistotách. Ďalšia povera, ktorá ich sprevádza hovorí, že sa objavujú so slivkami a keď slivky zmiznú zo stromov, tak zmiznú aj octomilky. Pravda je ale trochu niekde inde. Mušky sa môžu v domácnosti vyrojiť kdekoľvek a kedykoľvek. Zbaviť sa ich je náročné. Zdrojov, z ktorých pochádzajú, je viacero.

Octomilky sa asi v najväčšej miere roja z kvetov. Ďalšie miesto, kde sa vám môžu zhlukovať a množiť ich ovocie. Akonáhle máte doma ovocie, ktoré má puklinku alebo akékoľvek poranenie, mušky sa do neho rady púšťajú. Posledným rizikovým miestom je potom odpad, predovšetkým odpad pri dreze.

Ako na ne?
Pokiaľ ste mušky vo svojej domácnosti zaznamenali, tak v prvom rade prezrite misu s ovocím, aj zeleninu, ktorú máte doma. Pokiaľ sa vám v nejakej potravine už zabývali, bezodkladne sa jej zbavte. Určite tiež začnite kontrolovať kvety. Predovšetkým tie, ktoré ste si domov priniesli ako posledné – teda v prípade, že sa vám mušky doma začali rojiť práve teraz, z ničoho nič. Ak je to dlhodobejší problém, skontrolujte všetky kvety.

Do kvetináčov potom nakúpte lapače. Sú to papierové zapichovátka, na ktoré sa vám mušky budú dobre chytať. Zoženiete ich v každej drogérii.

Odpady
Určite nezabudnite prezrieť aj odpady. Najrizikovejší je odpad pri kuchynskom dreze a drez celkovo. Preventívne odpady prelejte savom. Savo nalejte do odpadu, nechajte pôsobiť a potom ešte zalejte teplou vodou.

Pokiaľ nechcete používať z akéhokoľvek dôvodu savo, tak sa k ruke vezmite jedlú dodu. Postup je potom úplne totožný. Sódu nasypete do odpadu, necháte pôsobiť a zalejete ideálne teplou vodou. Nabudúce dávajte pozor na to, aby vám v dreze neostával neumytý riad. To je priam liaheň pre mušky, v tom si pekne lebedí.

Pastičky
Fyzickú likvidáciu máte za sebou. Napriek tomu všetko je potrebné urobiť ešte nejaké tie preventívne opatrenia. Ovocie nenechávajte len tak voľne ležať vonku. To isté platí pre zeleninu, ktorá nepatrí do chladničky, ako napríklad paradajky.

Pokiaľ ide o ovocie, ktoré nemá byť v chladničke, upracte ho pod poklop, ostatné upracte do chladničky. Pozor na riad už si dávate. Až si nabudúce prinesiete novú kvetinu, tak ju ihneď presaďte do novej pôdy, ktorú predtým vyparíte v rúre na päťdesiat stupňov. To samozrejme neplatí pre orchidey, do nich budete musieť aplikovať lapač. Avšak práve v orchideách mušky nebývajú.

No a nakoniec si ešte pre istotu vyrobte pastičky. Pomôžu napríklad mištičky s octom, ktoré rozmiestnite na skrine, alebo na vrchnú časť kuchynskej linky. Ocot je fajn aj na pohlcovanie cigaretového. Ako lapač sa odporúča aj téglik, do ktorého dáme kúsky ovocia. To už také dobré nie je. Mušky by sa totiž v ovocí mohli naopak ďalej množiť.

Related posts

Zbavte sa nevábneho zápachu z umývačky. Pomôžu tradiční pomocníci

Orchidey za chvíľu pokvitnú. Akú im dať správnu starostlivosť

Záhradný trend: pocta prírode