Teraz prišiel čas vysadiť nové jahody. Aké zvoliť sadenice a ako správne vysadiť

Pokiaľ nemáte so záhradkárčením príliš veľké skúsenosti, môže sa vám stať, že sa jahody dostanú na stôl práve, keď deti odídu na letné tábory. Nakúpte teda odrody podľa toho, kedy majú dozrieť.

Sadenice kúpite v akomkoľvek záhradníctve. Musíte si ich dobre pozrieť. Jahoda nesmie mať zaschnutý stred, z toho nič nebude. Listy by nemali byť preschnuté, tiež nesmie niesť známky plesní. V takom prípade sú listy biele, alebo majú najrôznejšie biele či hnedé fliačky. Zdravá rastlinka je jednoducho zelená a má veľa listov. Často môžu mať sadenice už puky, to nie je na škodu.

Vyberať môžete rôzne odrody frigo sadeníc. Ich veľkou výhodnou je, že sa po výsadbe veľmi dobre a rýchlo rozrastajú, majú menšie nároky na zálievku a dajú sa vysádzať aj pri vyšších teplotách. A tá najväčšia výhoda? Zberáte ešte ten istý rok prvé plody!

Správna výsadba frigo sadeníc
Pre úspešné pestovanie frigo sadiva je potrebné dodržať týchto 5 odporúčaní a budete sa tešiť zo sladkej úrody ešte v tom istom roku. Žiadne obavy, pretože ide o kvalitné sadenice s dostatkom zásobných látok, býva ujímanie spoľahlivé a úspešné.

Skontrolujte rastlinu – Frigo sadenice má iba korene a srdiečko, ktoré by malo byť bez mechanického a iného poškodenia. Frigo sadenice nemá listy!
Výsadbu zahájte kedykoľvek po rozmrznutí pôdy. Ideálne v čase, keď denné teploty vystúpia nad 10°C.
Hodinu pred výsadbou namočte korene do vody, potom ihneď zasaďte (nikdy zbytočne nevystavujte sadenici vetra a priamemu slnku) av prípade potreby môžete korene zakrátiť o 1/3 dĺžky.
Korene by mali pri výsadbe smerovať dole, prípadne šikmo dole (nikdy korene neprehýbajte, nekrúťte).
Srdiečko sadenice musí byť nad povrchom pôdy, nesmiete ho utopiť. Naopak korene nikdy nenechávajte vyčnievať nad zem.

Jahodníku vyhovuje mierne kyslá pôda. Vysádzame ich do jám, ktoré sme vystlali trochou kravského hnoja (ten sa dá kúpiť aj ako granulát, nemusíte hľadať najbližší kravín). Ale postačí aj trocha kompostu alebo rašeliny na zlepšenie štruktúry pôdy. Mimochodom na jahodárňach, na ktoré ste zvyknutý jazdiť na samozber, vystielajú záhony s jahodami slamou, je to kvôli tomu, aby neboli plody položené v hline a bahne. Ak sadíte do voľnej pôdy je samozrejme potrebné záhon pravidelne odburiňovať. Jahodník nie je náročný, ale čím väčšiu mu doprajete zálievku, tým väčšie budú aj plody.

Related posts

Ktoré psie plemená sú najvhodnejšie do menšieho bytu?

Aloe vera je v domácnosti prínosom. Ako ju správne zazimovať

Využite domáce zásoby na plno a ušetríte na nákupe upratovacích prostriedkov