Domů Living Modrá na pokoj, červená na povzbudenie chuti. Psychológia farieb mení interiéry domov aj kancelárií

Modrá na pokoj, červená na povzbudenie chuti. Psychológia farieb mení interiéry domov aj kancelárií

Autor článku: Svět Ženy
0 Komentář

Máte stále zlú náladu, cítite sa unavení či podráždení, alebo naopak nemôžete nadmierou energie v noci „zabrať“ a neviete prečo? Možno za to môžu farby vo vašom interiéri. Práve ony totiž ovplyvňujú psychiku či výkonnosť človeka viac, než by sme si možno uvedomovali.

Farby sú skutočne jedným z najdôležitejších prvkov vzhľadu každej miestnosti, vo vnútorných priestoroch totiž trávi väčšina z nás až 90% svojho času. Podľa akého kľúča je do interiéru, kancelárií, nemocníc či školských družín a tried vyberať a ako kombinovať jednotlivé odtiene, aby nám boli na prospech?

Aj keď je psychológia farieb dokonca samostatnou disciplínou, zvládne s ňou pracovať aj laik. Stačí si len uvedomiť pár základných zásad a neopierať sa iba o svoje individuálne farebné preferencie. Farby totiž majú vplyv na emócie, pocity, nálady, momentálne rozpoloženie aj zdravotný stav človeka.

Delenie na teplé a studené platí aj v interiéri

Základné delenie farieb na teplé, studené a neutrálne sa premieta aj do pravidiel ich využitia v interiéri. Zatiaľ čo teplé farby ako žltá, oranžová alebo červená nás stimulujú, studené, medzi ktoré sa radí zelená, modrá a fialová, pôsobia skôr upokojujúcim dojmom.

„Teplé farby sú aktívne, podporujú telesnú a fyzickú činnosť, nepatria teda do spálne. Pokiaľ chcete využiť napríklad čiernu farbu, vnímanú ako elegantnú a luxusnú, potom skôr vo forme dekorácií a drobných doplnkov, prípadne použite pár kúskov čierneho nábytku,“ radí Tomáš Kratochvíl zo spoločnosti Toka.

Podľa Kratochvíla by mal výber interiérových farieb závisieť do značnej miery od toho, či je daný priestor osvetlený umelo, alebo ťaží z denného svetla vyššej intenzity. „Vyhrať sa môžete s odtieňmi a kombináciami. Pokiaľ potrebujete miestnosť opticky rozšíriť a znížiť, voľte vždy tmavé farby. Suterénneho efektu zase dosiahnete tým, že natrite steny a podlahy tmavou farbou a strop svetlým odtieňom. Vymaľovanie celej miestnosti jednou svetlou farbou potom pôsobí skôr chladne, aj keď sa tak priestor opticky zväčší,“ upozorňuje na niektoré triky Tomáš Kratochvíl.

Biela pôsobí sterilne a žltá podporuje kreativitu

Akú farbu v pestrej škále teda vybrať? Platí všeobecná zásada: nikdy nič nepreháňajte. Farby tiež vždy vyberajte na dennom svetle.

Biela síce opticky zväčšuje priestor a vyvoláva pocit vzdušnosti, môže však pôsobiť sterilne. Hodí sa k nej teda výraznejšie doplnkové farby, ako je šedá alebo hnedá. Tá je farbou domácej istoty a pokoja, môže však znižovať energiu a aktivitu.

Optimistická žltá pôsobí radostne a teplo, preto je dobré využiť ju v pracovných interiéroch, školských triedach aj detských izbách. Zvyšuje totiž kreativitu aj pracovný výkon. Farbami intelektu a pokoja sú označované modré a zelené odtiene spolu s fialovou. Pokiaľ teda potrebujete podporiť intelektuálne myslenie, siahnite práve po nich. Modrá sa navyše odporúča do spální a kúpeľní.

Zariaďujete práve priestor určený na komunikáciu a inšpiráciu? Potom zvoľte farbu oranžovú. Vyvoláva pocit stability, istoty a tepla, a tak sa hodí do jedální, kuchýň i obývacích izieb. Fialová dodá pocit luxusu a nežnosti, červená zase patrí medzi najagresívnejšie farby. Zvyšuje síce krvný tlak, srdcovú frekvenciu i agresivitu, na druhú stranu ju môžete využiť, ak vaše dieťa nemá príliš chuti do jedla.

Další články autora

Zanechat komentář